Tanganika

Věděli jste, že jezero Tanganika patří mezi druhé nejhlubší jezero na světě?

Něco o jezeře Tanganika

Jezero Tanganika je stvořena z velké tektonické propadliny vzniklé mezi obdobím třetihor a čtvrtohor a nachází se na západním okraji Tanzanie ve východní Africe. Tato obrovské jezero o rozloze téměř 32 600 km2 patří mezi nejdelší jezero v Africe (720 km dlouhé) a druhé nejhlubší jezero na světě s úctyhodnými 1470 metry hned za nejhlubším jezerem na světě Bajkalem v Rusku. Říká se, že udržuje zhruba 18% světové dostupné sladké vody. Do jezera vtéká 26 řek a pouze jedna řeka (River Lukugy)vytéká.

ica0jjSgknJ5d.jpg
     

V jezeře se teplota udržuje mezi 24 až 26 stupni Celsia po celý rok a její hodnota alkality se průměrně pohybuje v hodnotě pH 8,4. V hloubce větší než 400 m se drží stálá teplota přibližně 23 °C. Ustálená teplotní stratifikace brání promíchávání vodní masy, v důsledku čehož je pouze horní vrstva (100 až 200 m) obohacena kyslíkem a tedy vhodná k životu.
Jezero se může pochlubit čirosti vody s dohledností až 20 metrů. Předpokládá se, že její stáží se pohybuje mezi 9 a 20 miliony let. Je jedním z nejbohatších sladkovodních prostředí na světě ve výskytu ryb. V Tanganice se nachází 470 druhů ryb, z toho asi 300 druhu je z čeledi cichlidae (cichlidy). Většina z 300 a více druhů cichlid jsou endemické, to znamená, že jejich výskyt je pouze v dané lokalitě a nikde jinde na světě se ve volné přírodě nevyskytují. Tanganické cichlidy jsou pro své nádherné zbarvení velmi oblíbené mezi akvaristy. Svou pestrostí barev hodně připomínají korálové ryby. Roste zde více než 1400 druhů rostlin. Počet všech druhu rostlin a ryb není konečný, stále jsou nacházené nové druhy.

 tanganyika_mahale.jpg

                Na jezeře se vytvářejí vlny vytvářené jihovýchodním pasátem. Podle tamních tradic se proslýchá, že deště přicházejí z hory Kungwe v Mahale Mountains National Park, kde sídlí bůh deště. Jezero je významnou dopravní tepnou celého regionu. Největším plavidlem pro pasažéry je MV Liemba, původně německá válečná loď Graf von Götzen. Osud lodi je také popsán v knize Foden Giles: Válka na jezeře Tanganika, Praha, 2005.
             Rybolov na jezeře má velký význam pro lidí v okolí jezera. Rybolov živí až 100 tisíc lidí. V roce 1995 se vylovilo 178 700 tun ryb o celkové hodnotě 26 miliónů USD (hlavní průmyslový význam má sleďovitá ryba dagaa). V současné době výlov kolísá. Proto byly zavedeny určitá pravidla rybolovu na jezeře, například se nesmí používat sítě s menšími oky než 8mm a musí být pro lov vystavená licence k lovu.

African Cichlids.JPG_60821.jpg

Africké cichlidy svým vzhledem připomínají korálové ryby tropických moří.

Envisat_sees_Lake_Tanganyika_large.jpg

Jezero Tanganika tak patří k nejkrásnějším přírodním skvostům na světě.

Tanganika - 1253297 -
Aktuální článek: Tanganika

Novější články v kategorii

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.akvaristikafm.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.akvaristikafm.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace